6/ VOLBY DO SENÁTU PARLAMENTU ČR A VOLBY DO ZASTUPITELSTEV
Rozhodnutím prezidenta republiky číslo 81/2022 Sb. se ve dnech 23. a 24. září letošního roku se konají volby do Senátu Parlamentu České republiky, dozastupitelstev obcí a zastupitelstev městských obvodů a městských částí ve statutárních městech a do zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstev jeho městských částí. Druhé kolo senátních voleb se koná ve dnech 30. září a 1. října 2022 ve 24 volebních obvodech.
Dle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 233/2000 Sb. mají členové okrskové volební komise dle §12 (odst. 2 a 3 citace viz níže) nárok na zvláštní odměnu:
(2) Při volbách do Senátu Parlamentu České republiky přísluší předsedovi okrskové volební komise za výkon funkce odměna ve výši 2 200 Kč, místopředsedovi a zapisovateli okrskové volební komise odměna ve výši 2 100 Kč a ostatním členům okrskové volební komise odměna ve výši 1 800 Kč v případě, že volby do Senátu Parlamentu České republiky ve volebním okrsku proběhly pouze v jednom kole. Za výkon funkce v dalším kole voleb do Senátu Parlamentu České republiky se odměna podle věty první zvyšuje předsedovi, místopředsedovi a zapisovateli okrskové volební komise o 1 000 Kč a ostatním členům okrskové volební komise o 700 Kč. V případě opakování hlasování se odměna zvyšuje o dalších 400 Kč. (3) Konají-li se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo volby do Senátu Parlamentu České republiky v souběhu s jinými volbami, zvyšuje se odměna člena okrskové volební komise a člena zvláštní okrskové volební komise podle odstavců 1 a 2 o 400 Kč za každé další volby. Uskuteční-li se u voleb konaných v souběhu i druhé kolo volby prezidenta republiky, zvyšuje se dále odměna o částku za výkon funkce v dalším kole volby prezidenta republiky podle zvláštního právního předpisu.
Na základě těchto paragrafů bude výše odměn členů okrskových volebních komisí při těchto volbách následující:
- Předseda volební komise 2600 Kč (2200+400)
- místopředseda a zapisovatel volební komise 2500 Kč (2100+400)
- člen volební komise 2200 Kč (1800+400).
UVOLŇOVÁNÍ ČLENŮ VOLEBNÍCH KOMISÍ PRO NADCHÁZEJÍCÍ VOLBY
V případě uvolnění zaměstnance, jako člena okrskové volební komise je třeba, aby mu jeho zaměstnavatel poskytl náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Podle § 206 odst. 3 ZP je ale právnická nebo fyzická osoba, pro kterou byl zaměstnanec činný, popř. z jejíhož podnětu byl uvolněn, povinna uhradit zaměstnavateli náhradu mzdy nebo platu, která byla zaměstnanci poskytnuta, pokud se s touto právnickou nebo fyzickou osobou nedohodl na upuštění od náhrady. Tzn., že Obecní úřad, resp. Městský úřad by měl zaměstnavateli refundovat vyplacenou náhradu mzdy za dobu uvolnění do okrskové volební komise. Zde se bude jednat ve většině případů o refundaci náhrady mzdy za pátek 23. září 2022, případně o refundaci náhrady mzdy za sobotu 24. září, pokud měl uvolněný zaměstnanec na tento den rozepsanou směnu, a stejně tak by mělo dojít k refundaci za školení, kterých se musí zúčastnit před samotnými volbami. Při refundaci nezapomenout na refundaci pojistného na SZ a ZP, které z náhrady mzdy platí zaměstnavatel.
ODVOD POJISTNÉHO NA SZ, VZP A DANĚ Z PŘÍJMŮ Z ODMĚN ČLENŮ VOLEBNÍCH KOMISÍ Zdravotní pojištění se neodvádí, protože v § 5 zákona 48/97 Sb. o veřejném zdravotním pojištění jsou mezi příjmy, z kterých se pojistné na VZP neodvádí, i odměny členům volebních komisí. Pojistné na sociální zabezpečení by se z těchto odměn odvádělo, pokud odměna bude 3500 Kč nebo vyšší. Z výše uvedeného přehledu odměn vyplývá, že k překročení této hranice by při těchto volbách dojít nemělo. Daň z příjmů by se odváděla vždy. Pokud by odměna za výkon funkce člena volební komise nepřekročila částku 3500 Kč, jednalo by se o daň vybíranou srážkou (15%), což je daň konečná a nikam se již neuvádí. Jestliže by odměna za výkon funkce byla vyšší než 3500 Kč, odvedla by se zálohová daň 15%, členovi volební komise by se vystavilo „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ a musel by si sám podat daňové přiznání za rok 2022. POZOR: pokud bude členem volební komise osoba, která nemá nikde jinde učiněné Prohlášení k dani (důchodce, student apod.), může jej na měsíc říjen podepsat u obecního úřadu a nebude platit žádnou daň. Jak postupovat v případě zaměstnanců, jež byli uvolněni pro výkon funkce poslance PS a kterým skončí po volbách mandát a kteří se budou vracet zpět do zaměstnání?
V případě, že se bude vracet do zaměstnání zaměstnanec, který byl dlouhodobě uvolněný pro výkon veřejné funkce, je zaměstnavatel povinen jej zařadit na jeho původní práci a pracoviště (§ 47 ZP). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí jej zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.