3/ DAŇOVÝ BONUS VE VZTAHU K ČISTÉ MZDĚ


   V současné době je praxe taková, že se daňový bonus nezahrnuje do čistého příjmu zaměstnance. V knize Mgr. Petra Pelecha „Roční zúčtování záloh za rok 2007“ se objevil výklad autora na zahrnování daňového bonusu do čistého příjmu ve vztahu ke srážkám ze mzdy. Na str. 99 se k tomuto uvádí citujeme:
   „Vzhledem k tomu, že daňový bonus je podle zákona o daních z příjmů nutné chápat jako zápornou daň snižující daňovou zátěž poplatníka a ovlivňující výši čisté mzdy, je tudíž i příjmem zaměstnance pro provádění srážek ze mzdy“.
   Tzn., že by se podle autora měl daňový bonus zahrnout do čistého příjmu a provádět z něj srážky ze mzdy. Pokud bychom přijali tento výklad, bylo by třeba daňový bonus zahrnovat i do čistého výdělku pro účely poskytování podpory v nezaměstnanosti…
  JAK TEDY SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI ZJIŠŤOVÁNÍ ČISTÉHO PŘÍJMU?
   Podle zákona 99/1963 Sb., občanského soudního řádu (dále jen OSŘ) se srážky provádí z čisté mzdy, která se vypočte tak, že se od mzdy (platu) odečte záloha na daň z příjmů fyzických osob, pojistné na SZ a pojistné na VZP.
   Tzn., že čistá mzda se vypočte ze mzdy (platu) odečtením pojistného na SZ podle zákona o pojistném na SZ a odečtením pojistného na VZP podle zákona o pojistném na VZP a odečtení zálohy na daň z příjmů. Ta se vypočte podle § 38h odst. 2 a 3 zákona o daních z příjmů tak, že se ze základu pro výpočet zálohy zaokrouhleného na stovky směrem nahoru srazí daň 15%. Od této zálohy se odečtou slevy na dani podle § 35ba a následně měsíční daňové zvýhodnění.
   Oproti názoru Mgr. Pelecha stojí názor Judr. Šubrta publikovaný v „abecedě mzdové účetní 2008“ (vydalo nakladatelství ANAG), kde se na str. 119 uvádí:
   „Naopak daňový bonus není součástí daňové zálohy (je zvláštním plněním poskytovaným poplatníkovi státem) a výpočet čistého výdělku neovlivňuje“.
   Podle tohoto výkladu by se z daňového bonusu srážky ze mzdy neměly provádět. K tomuto názoru se přiklání i kompetentní pracovníci Ministerstva financí.
   ZÁVĚR: přikláníme se k druhému názoru, protože by podle nás bylo nemorální, aby se dávka, která náleží dítěti stala předmětem srážek ze mzdy. Pokud by tomu tak bylo, je třeba ji zahrnout i do čistého výdělku pro účely výplaty podpory v nezaměstnanosti, což by zvedlo jejich výši a úřadům práce by se to určitě nelíbilo… Vývoj názorů budeme i nadále sledovat a zatím doporučujeme postupovat tak, jako v roce 2007.