2/ DALŠÍ DOHODNUTÁ PRÁCE PŘESČAS VE ZDRAVOTNICTVÍ


   Zákonem 294/2008 Sb. se mění zákoník práce a zákon o inspekci práce. Provedené změny týkající se možnosti dohodnout další práci přesčas nad limit stanovený v § 93 ZP lze uplatnit pouze v resortu zdravotnictví. Do ZP se doplnil nový § 93a, který zní takto:

   Další dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví

      (1) Další dohodnutou prací přesčas ve zdravotnictví (dále jen "další dohodnutá práce přesčas") se rozumí práce v nepřetržitém provozu spojená s příjmem, léčbou, péčí nebo se zajištěním přednemocniční neodkladné péče v nemocnicích, ostatních lůžkových zdravotnických zařízeních a zdravotnických zařízeních zdravotnické záchranné služby, kterou vykonává
a) lékař, zubní lékař nebo farmaceut,
b) zdravotnický pracovník nelékařských zdravotnických povolání pracující v nepřetržitém pracovním režimu,
(dále jen "zaměstnanec ve zdravotnictví"). Další dohodnutá práce přesčas je práce konaná nad rozsah uvedený v § 93 odst. 4.

      (2) Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. O uplatnění další dohodnuté práce přesčas je zaměstnavatel povinen písemně vyrozumět příslušný orgán inspekce práce.

      (3) Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích; jen kolektivní smlouva může toto období vymezit na nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích.

      (4) Dohoda o další dohodnuté práci přesčas
a) musí být sjednána písemně, jinak je neplatná,
b) nesmí být sjednána v prvních 12 týdnech ode dne vzniku pracovního poměru,
c) nesmí být sjednána na dobu delší než 52 týdnů po sobě jdoucích,
d) může být okamžitě zrušena, a to i bez udání důvodu v období 12 týdnů od sjednání; okamžité zrušení musí být provedeno písemně a doručeno druhému účastníku,
e) může být vypovězena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu; výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku. Pokud nebyla výpovědní doba sjednána kratší, činí 2 měsíce a musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance ve zdravotnictví.

      (5) Zaměstnavatel vede aktuální seznam všech zaměstnanců ve zdravotnictví vykonávajících další dohodnutou práci přesčas.

      (6) Pokud se v tomto ustanovení nestanoví něco jiného, platí pro další dohodnutou práci přesčas obdobně ustanovení zákoníku práce týkající se práce přesčas.

  Z nového § 93a vyplývá, že

   Další změna v ZP byla provedena v § 96 odst. 1 písm. a), kde se za bod 2 vložil nový bod 3, podle kterého je zaměstnavatel povinen vést evidenci i o další dohodnuté práci přesčas.
Poslední změna v ZP je provedena v § 363 odst. 1, kde se mezi paragrafy, od kterých se nelze odchýlit doplnil právě § 93a. Tzn., že výkon práce přesčas nad další dohodnutou práci přesčas není možný.

   Další dohodnutou práci přesčas je možno začít sjednávat až od 1. října 2008, kdy zákon 294/2008 Sb. nabude účinnosti. V roce 2008 tak bude možno odpracovat u zaměstnanců ve zdravotnictví o 104 hodin práce přesčas navíc (13 týdnů do konce roku x 8 hodin) a u zaměstnanců zdravotnické záchranné služby o 156 hodin navíc (13 týdnů x 12 hodin).
Podle přechodného ustanovení k zákonu 294/2008 Sb. je možno další dohodnutou práci přesčas ve zdravotnictví vykonávat do 31. 12. 2013. Po tomto datu ji již nebude možno sjednat.