2/ DOTAZY K ROČNÍMU ZÚČTOVÁNÍ ZÁLOH ZA ROK 2008
Poplatník přestal v roce 2008 platit příspěvky na soukromé životní pojištění. Pojišťovna s ním uzavřenou smlouvu nezrušila, ale upravila ji tak, že nyní poplatníkovi není umožněn odpočet nezdanitelné části základu daně. Musí poplatník dodanit částky, o které mu byl v příslušných předchozích letech 2004 až 2007 snížen základ daně? Jednalo by se celkem o více než 28000 Kč.
Podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů dochází ke zdanění dříve uplatněných nezdanitelných částí základu daně z titulu zaplaceného předmětného pojistného v případě, kdy došlo k nedodržení zákonem o daních z příjmů stanovených podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění. V případě že pojištění nezaniklo nebo nebyla dodatečně změněna doba trvání pojištění, pak nebyly naplněny skutečnosti, které by měly za následek dodatečné zdanění (podle § 10 zákona o daních z příjmů) dříve uplatněných částek, o které byl poplatníkovi v příslušných letech snížen základ daně. Pokud by ale došlo k jiným změnám v pojistné smlouvě při trvání pojištění (např. zkrácení doby pojištění před dosažení věku 60 let apod.), bylo by třeba znovu posoudit nárok na výše uvedené uplatnění nezdanitelné části základu daně a daňové přiznání podat.
Jsme malá firma s 5 zaměstnanci, kteří mají měsíční hrubý příjem 10000 Kč. V průběhu roku jsme neplatili žádné zálohy na daň z důvodu nízkého příjmu. Jeden ze zaměstnanců ale uplatňoval daňové zvýhodnění na 2 děti, které dostával každý měsíc ve výši 1780 Kč formou daňového bonusu. Tento bonus jsme mu vypláceli z vlastních prostředků. Můžeme požádat o vrácení daňového bonusu najednou za všechny měsíce na tiskopisu MFin 5246 - žádost podle § 35d) odst. 9 o poukázání chybějící částky na daňovém bonusu z ročního zúčtování záloh?
Tento postup nelze ve Vašem případě uplatnit, protože Vámi uváděný tiskopis se použije pouze na vrácení daňového bonusu, který vyplynul z ročního zúčtování záloh. Vy ale budete muset použít tiskopis MFin 5241 - žádost podle § 35d) odst. 5 o poukázání chybějící částky na měsíčních daňových bonusech a tento tiskopis vyplnit za každý kalendářní měsíc roku 2008 samostatně. Pokud by jste chtěli použít tiskopis MFin 5246, nesměl by zaměstnanec uplatňovat daňové zvýhodnění měsíčně, ale až v rámci ročního zúčtování záloh. Obáváme se ale, že částka 1780 Kč měsíčně by této rodině citelně chyběla.
Jsme zemědělské družstvo a našemu bývalému zaměstnanci jsme vyplatili za pronájem pozemků částku ve výši 26524 Kč. V současné době je poživatelem starobního důchodu a již nikde nepracuje. Přišel se nás zeptat, zda si musí na tento příjem podat daňové přiznání?
Podle § 38g) odst. 1 je povinen podat daňové přiznání každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů, přesáhly 15000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkovou daní. Jelikož příjem za pronájem je předmětem daně podle § 9 ZDP, musí tento důchodce podat daňové přiznání, kde vyplní v příloze č. 2 daňového přiznání příjmy z pronájmu, na které si může uplatnit 30% paušální výdaje. Po odpočtu výdajů se získá základ daně podle § 9 a tento údaj se přenese do tiskopisu daňového přiznání. Protože nemá jiné příjmy, spočte se z této částky daň 15%. Jelikož si od roku 2008 můžou odečíst základní nezdanitelnou částku (24840 Kč) i poživatelé starobního důchodu, žádnou daň platit nebude. Daňové přiznání, ale musí tento poplatník podat, jinak se vystavuje postihu ze strany FÚ.
Zaměstnanec obdržel v roce 2008 od Kooperativy bolestné a náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Celková vyplacená částka byla 5450 Kč a z toho bolestné bylo 480 Kč. Můžeme tomuto zaměstnanci provést roční zúčtování záloh?
V tomto případě je možné roční zúčtování provést, protože u zaměstnance podléhala dani z příjmů pouze částka 4970 Kč (5450-480), kterou měla Kooperativa zdanit srážkovou daní 15%. Vyplacené bolestné je podle § 4 ZDP od daně z příjmů osvobozeno. Kooperativa by ani neměla tomuto zaměstnanci vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, protože se jedná o příjem do 5000 Kč, který podléhá srážkové dani a do ročních příjmů se nezahrnuje.
Je možné uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě v případě, že zletilý syn našeho zaměstnance, který v průběhu studia podnikal, ukončil úspěšně studium na střední škole, ale na vysokou školu byl přijat až po odvolání od měsíce září 2008?
V tomto případě bylo možné poskytnout daňové zvýhodnění na syna nejpozději za měsíc červen 2008, za měsíce červenec a srpen již daňové zvýhodnění nenáleželo, protože byl v zaměstnání, které zakládalo účast na nemocenském pojištění. Od měsíce září by daňové zvýhodnění na syna opět náleželo (náleží totiž již v měsíci, kdy začíná soustavná příprava na budoucí povolání). V rámci ročního zúčtování záloh se může zaměstnanci uplatnit daňové zvýhodnění za celý rok 2008, protože podle § 14 odst. 2 písm. a) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře, se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje i doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu.
Někteří zaměstnanci si přinesli potvrzení od společenství vlastníků bytových jednotek o tom, že za pronájem společných nebytových prostor obdrželi částku podle velikosti svého podílu. Např. někdo obdržel za rok 2008 částku 1300 Kč, jiný 1600 Kč apod. Tuto částku všichni vložili do fondu oprav, můžeme u nich provést roční zúčtování záloh?
Pokud částka, kterou za pronájem obdrželi nepřekročí 6000 Kč, může se u nich roční zúčtování provést. Pokud by byl ovšem tento zaměstnanec povinen podat daňové přiznání z jiného důvodu (např. ještě podniká a má příjmy podle § 7), musí do daňového přiznání uvést i tento příjem z pronájmu, který je nižší než 6000 Kč. Pochopitelně, že si z tohoto příjmu uplatní alespoň výdaje paušálem ve výši 30%. To, že zaměstnanec vložil peníze do fondu oprav, na tomto postupu nic nemění.