2/ ZMĚNY V PŘISPÍVÁNÍ NA PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ SVÝM ZAMĚSTNANCŮM


   Zákonem 230/2009 Sb. se s účinností od 1. srpna 2009 mění hlavně zákon o podnikání na kapitálovém trhu, ale také zákon 42/1994 Sb. o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Kromě změn, které se týkají účastníků penzijního připojištění a penzijních fondů, dochází i ke změnám v poskytování příspěvku na penzijní připojištění ze strany zaměstnavatele. Nejdůležitější změnou pro zaměstnavatele je vložení nového odst. 6 do § 27, který zní:
   (6) Zaměstnavatel neovlivňuje zaměstnance při výběru penzijního fondu. Zaměstnavatel nesmí přijmout pobídku v souvislosti s poskytováním příspěvku na penzijní připojištění jeho zaměstnancům.
   Z tohoto odstavce vyplývá, že zaměstnavatel, který se rozhodl přispívat svým zaměstnancům na penzijní připojištění, by je neměl žádným způsobem ovlivňovat ve výběru penzijního fondu. Dosud je praxe taková, že se zaměstnavatel rozhodl poskytovat příspěvek na penzijní připojištění, ale pouze jednomu nebo více konkrétním penzijním fondům. Zaměstnanec, který si chtěl zvolit jiný, než zaměstnavatelem určený penzijní fond, nedostal žádný příspěvek od zaměstnavatele.
  Do budoucna by se zaměstnavatel (fyzická nebo právnická osoba) dopustil tím, že ovlivňuje výběr penzijního fondu zaměstnance přestupku nebo správního deliktu, za který by mohla být uložena fyzické osobě pokuta až 1000000 Kč a právnické osobě pokuta až 5000000 Kč.

   CO Z TOHO PRO ZAMĚSTNAVATELE VYPLÝVÁ?

   pokud již zaměstnavatel přispívá na penzijní připojištění, neměl by bránit zaměstnancům, aby si zvolili jiný penzijní fond, než s kterými je zaměstnavatel dohodnut na přispívání.

   pokud zaměstnavatel přispívá pro jím zvolený penzijní fond více než pro ostatní fondy, tak svým způsobem nepřímo ovlivňuje zaměstnance k tomu, aby si zvolil právě tento penzijní fond. Tento postup bude pravděpodobně posuzován jako ovlivňování a bude třeba se jej vyvarovat.

   v tomto případě by měl zaměstnavatel mít v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu uvedeno, že bude přispívat zaměstnancům, kteří budou mít uzavřenu smlouvu na penzijní připojištění s jakýmkoliv penzijním fondem, který má oprávnění podnikat na území ČR.

   ZÁVĚR:
Pokud se zaměstnavatel rozhodl přispívat na penzijní připojištění a nechce mít problémy s případnými kontrolami, neměl by zaměstnancům bránit ve výběru penzijního fondu. Praktické zkušenosti s aplikací této novely zákona o penzijním připojištění zatím nejsou k dispozici a je proto třeba sledovat náš informační servis, kde se k této problematice budeme vracet.

   UPOZORNĚNÍ:
pokud se zaměstnavatel rozhodne přispívat na soukromé životní pojištění, může si i nadále vybrat jednu pojišťovnu, u které musí mít zaměstnanci životní pojištění uzavřeno, aby jim příspěvek zaměstnavatele náležel. Toto bude asi výhoda oproti penzijnímu připojištění, kde si již zaměstnavatel nebude moci penzijní fond pro své zaměstnance vybírat.

   ZMĚNY V PENZIJNÍM PŘIPOJIŠTĚNÍ TÝKAJÍCÍ SE ÚČASTNÍKŮ PŘIPOJIŠTĚNÍ

   Aby se zamezilo „přestupům“ účastníků penzijního připojištění mezi jednotlivými penzijními fondy, doplňují se v § 24 odst. 4 až 6, které znějí:

   (4) Penzijní fond může poskytnutí odbytného podle § 23 odst. 1 písm. a) nebo převedení prostředků podle odstavce 1 podmínit zaplacením poplatku účastníkem. Výše poplatku nesmí přesáhnout 800 Kč. Nebyl-li poplatek zaplacen ve lhůtě podle odstavce 2 nebo ve lhůtě podle § 23 odst. 3, poskytne penzijní fond odbytné nebo převede prostředky do 5 dnů po jeho zaplacení.
   (5) Poplatek podle odstavce 4 nelze požadovat po uplynutí 5 let ode dne vzniku penzijního připojištění.
   (6) Penzijní fond informuje písemně účastníka o výši poplatku podle odstavce 4, a to nejpozději do 5 dnů ode dne doručení žádosti účastníka o poskytnutí odbytného nebo o převedení prostředků.

   Z těchto nových odstavců vyplývá, že pokud bude chtít účastník změnit penzijní fond v době, kdy od vzniku penzijního připojištění neuplynulo ještě 5 let, bude muset zaplatit penzijnímu fondu, od kterého odchází poplatek. Výše poplatku může činit až 800 Kč. Pokud nebude poplatek zaplacen do lhůty pro převedení odbytného (tj. do tří měsíců od zániku penzijního připojištění), bude odbytné převedeno do 5 dnů po jeho zaplacení

   ZMĚNY V PENZIJNÍM PŘIPOJIŠTĚNÍ TÝKAJÍCÍ SE PENZINÍCH FONDŮ

   Aby se předešlo „přetahování“ penzijních fondů o nové klienty, vkládají se v § 12 nové odstavce 4 až 6, které znějí:

   (4) V souvislosti s uzavíráním, změnou nebo ukončením smlouvy postupuje penzijní fond nebo zprostředkovatel kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zájemce o uzavření smlouvy (dále jen "zájemce") nebo účastníka.
  (5) Penzijní fond nebo zprostředkovatel
a) nesmí poskytnout zájemci nebo zaměstnavateli podle § 27 odst. 5 úplatu, odměnu nebo nepeněžitou výhodu (dále jen "pobídka"), která může vést k porušení povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zájemce,
b) při uzavírání smlouvy nebo jejím zprostředkování jedná se zájemcem s odbornou péčí, zejména nesmí uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné nebo dvojsmyslné údaje a informace, anebo zamlčet údaje o charakteru a vlastnostech poskytované služby,
c) v písemné formě informuje zájemce o podstatných skutečnostech týkajících se penzijního fondu, své osoby jako zprostředkovatele, o podstatných náležitostech penzijního připojištění, o poplatcích účtovaných účastníkovi, o výši provize za zprostředkování a o jiných souvisejících nákladech penzijního fondu.
  (6) Pobídkou se rozumí i neobvyklá úplata za poskytovanou službu nebo jakékoliv poskytnutí neopodstatněné výhody finanční, materiální či nemateriální povahy.

   Na základě těchto změn by měly penzijní fondy nebo zprostředkovatelé, při získávání nových účastníků, postupovat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě. Penzijní fond nebo zprostředkovatel nesmí poskytnout zájemci nebo zaměstnavateli úplatu, odměnu nebo nepeněžitou výhodu (tzv. „pobídku“) a dále nesmí uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné údaje a informace. V případě porušení tohoto „etického kodexu“ hrozí penzijnímu fondu nebo zprostředkovateli pokuta 1000000 Kč u fyzické osoby a 5000000 Kč u právnické osoby.
   Doufejme, že tato opatření přispějí k tomu, že zaměstnanci nebudou neustále měnit penzijní fondy.