2/ MOŽNÉ ÚLEVY PŘI POSKYTOVÁNÍ PŘÍSPĚVKU NA PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ A NA SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ


   Vzhledem k tomu, že se někteří zaměstnavatelé rozhodli přispívat zaměstnancům na tyto daňově zvýhodněné požitky, rozhodli jsme se zrekapitulovat veškeré možné úlevy…

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

   V rámci penzijního připojištění se státním příspěvkem existují dvě daňové výhody, a to možnost daňově uznatelného a od daně osvobozeného příspěvku zaměstnavatele a možnost odpočtu vlastní platby zaměstnance na penzijní připojištění.

   KDY SE Z PŘÍSPĚVKU ZAMĚSTNAVATELE NEODVÁDÍ POJISTNÉ NA SZ A VZP?


   Z tohoto vyplývá, že pokud zaměstnavatel poskytuje příspěvek pevnou částkou, která náleží i v případě jeho nepřítomnosti, neodvádí se ani jedno pojistné. Jestliže je příspěvek poskytován formou procentní sazby je třeba, aby se z něho pojistné na SZ neodvádělo, stanovit příspěvek ve vazbě na vyměřovací základ pro pojistné na SZ a nikoliv na hrubou mzdu. Je to z důvodu, že vyměřovací základ může zaměstnanec mít i v měsíci, kdy neodpracoval ani jednu směnu.
   Z důvodu neplacení pojistného je výhodnější stanovit příspěvek pevnou měsíční částkou nebo procentem z vyměřovacího základu pro SZ a stanovením alespoň minimálního příspěvku i zaměstnanci, který neměl žádný příjem nebo vyměřovací základ.

   Od základu daně lze u poplatníka odečíst platbu příspěvků na penzijní připojištění, které zaplatil penzijnímu fondu, sníženou o 6 tis. Kč. Maximální částka, kterou lze takto odečíst za zdaňovací období, činí 12 tis. Kč.
   Tzn., že na maximální odpočet musí zaměstnanec přinést potvrzení od penzijního fondu na zaplacení částky 18 tis. Kč.
   Prokázání odpočtu plateb na penzijní připojištění by mělo být smlouvou o penzijním připojištění, případně dodatky ke smlouvě a potvrzením penzijního fondu o skutečné výši zaplacených příspěvků penzijnímu fondu na kalendářní rok.

„SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ“

   U soukromého životního pojištění jsou rovněž dvě daňové úlevy, a to možnost daňově uznatelného a od daně osvobozeného příspěvku zaměstnavatele a daňový odpočet částky zaplacené zaměstnancem na soukromé životní pojištění.

      Od základu daně lze odečíst částku, kterou si sám zaměstnanec zaplatil na „soukromé životní pojištění“ podle pojistné smlouvy uzavřené mezi poplatníkem jako pojistníkem a pojištěným v jedné osobě a pojišťovnou, za předpokladu, že výplata pojistného plnění (důchodu nebo jednorázového plnění) je ve smlouvě sjednána až po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let. U pojistných smluv s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou od 5 do 15 let za předpokladu sjednání pojistné částky alespoň 40 tis. Kč a u smluv s pojistnou dobou nad 15 let při sjednání pojistné částky alespoň 70 tis. Kč. Maximální částka, kterou lze takto odečíst je 12 tis. Kč za zdaňovací období, a to i v případě, že zaměstnanec má uzavřeno více smluv s více pojišťovnami.
   Tzn., že pokud si zaměstnanec zaplatil částku 5000 Kč na zdaňovací období a smlouva splňuje minimální pojistnou částku, odečteme mu celých 5000 Kč. Pokud si zaměstnanec zaplatí 20 tis. Kč ve zdaňovacím období, odečteme mu maximálně částku 12 tis. Kč.

      Při nedodržení výše uvedených podmínek (např. dřívější výplata odbytného apod.) nárok na odpočet nezdanitelné částky zaniká a příjmem podle § 10 jsou částky, o které byl poplatníkovi v předchozích letech snížen základ daně. Výjimkou jsou smlouvy, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň reserva nebo kapitálová hodnota bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění.