8/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
22/07 Jak máme postupovat v případě, že jsme se zaměstnancem uzavřeli pracovní smlouvu na dobu neurčitou a tento zaměstnanec bez jakékoliv omluvy do práce vůbec nenastoupil?
Jestliže podle § 36 odst. 2 ZP zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo do týdne neuvědomí zaměstnavatele o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit. Odstoupením od smlouvy se smlouva ruší od samého počátku, tzn., že se na ni hledí, jako by nebyla nikdy uzavřena.
23/07 Můžeme si dát na potvrzení o zaměstnání tento text: „Onemocníte-li v ochranné lhůtě, po skončení pracovního poměru, je vaší povinností k potvrzení o pracovní neschopnosti přiložit toto potvrzení o zaměstnání k doplnění údajů o nemoci, jinak vám nemohou být nemocenské dávky vyplaceny“?
Podle § 49 odst. 5 zákona 582/91 Sb. je zaměstnanec povinen v případě onemocnění v ochranné lhůtě předložit organizaci potvrzení o skutečnostech rozhodných pro nárok na dávky k doplnění, a to nejpozději do 8 dnů ode dne následujícího po skončení dočasné pracovní neschopnosti. Není-li toto potvrzení doplněno, je neplatné. Jestliže údaje rozhodné pro poskytování dávek NP uvádíte na potvrzení o zaměstnání, je možné si Vámi uváděnou větu do něho uvést. Vázání výplaty nemocenských dávek na vrácení potvrzení o zaměstnání je však v rozporu s právní úpravou a může sloužit pouze jako „strašák na zapomětlivé zaměstnance“. Dávku NP musíte vyplatit, i když potvrzení o zaměstnání nepřinese.
24/07 Zaměstnáváme v malém úvazku lékaře, který pobírá plný invalidní důchod. Uzavřeli jsme s ním pracovní smlouvu na dobu určitou vždy na jeden rok, a to již 2x po sobě. Nejsme si jisti, zda se na zaměstnance s plným invalidním důchodem vztahuje omezení uzavírání pracovních smluv na dobu určitou maximálně na 2 roky a nyní s ním již budeme muset uzavřít pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo pro něho platí ustanovení § 39 odst. 3 písm. a) ZP?
Podle § 39 odst. 3 písm. a) ZP se nevztahuje zákaz „řetězení“ pracovních poměrů na dobu určitou na dobu přesahující 2 roky pouze na poživatele starobních důchodů, kterým by byla jeho výplata důchodu zastavena v případě sjednání pracovního poměru na dobu neurčitou (§ 37 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění). Poživatelé invalidních důchodů nejsou důchodovým zákonem při uzavírání pracovního poměru nijak omezeni a proto na ně nelze písm. a) odst. 1 § 39 aplikovat. Z toho důvodu by bylo třeba změnit pracovní poměr poživatele plného invalidního důchodu na dobu neurčitou, pokud nejsou dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat (§ 39 odst. 4 ZP). Dle našeho názoru by bylo vhodné s tímto lékařem uzavřít dohodu o pracovní činnosti, protože rozsah jeho úvazku (ten nemůže být velký, jinak by mu byla výplata plného invalidního důchodu již zastavena) se určitě vejde do poloviny týdenní pracovní doby v průměru za dobu trvání dohody, nejdéle za období 52 týdnů.
25/07 Pracovnice pobírala nemocenské od 15. 5. 2007 do 8. 7. 2007 tzn., že vyměřovací základ byl vypočten z rozhodného květen 2006 až duben 2007. Ihned po ukončení pracovní neschopnosti tj. od 9. 7. 2007 nastoupila na mateřskou dovolenou. Program počítá vyměřovací základ z z období červenec 2006 až červen 2007, tzn., že průměr pro výpočet peněžité pomoci v mateřství je jiný, než z kterého se počítala nemocenská. Je tento postup správný, neměl se použít stejný průměr jako pro nemocenskou?
Vzhledem k tomu, že se jedná o jinou dávku nemocenského pojištění je program zpracování mezd nastaven správně. Ze stejného vyměřovacího základu by se vypočítávalo pouze nemocenské, pokud by zaměstnankyni byla vystavena od 9. 7. nová pracovní neschopnost. Zde se jedná o pokračování stejné dávky NP.
26/07 Je povinností zaměstnavatele posílat zaměstnance, který končí pracovní poměr, na výstupní lékařské prohlídky? Jde o zaměstnance, který pracuje v prostředí, kde je vystaven zvýšenému riziku poškození zdraví.
Podle § 17 odst. 2 Směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 je třeba výstupní prohlídku provést pouze při skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů a při okamžitém zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance (nemožnost vykonávat dále dosavadní práci ze zdravotních důvodů). V ostatních případech skončení pracovního poměru povinnost výstupní prohlídky dána není. Pokud ovšem máte pracoviště závodní preventivní péče je vhodné, aby se každý zaměstnanec, který končí pracovní poměr této prohlídce podrobil. Do budoucna budete chráněni před případnými spory, zda zaměstnancova nemoc z povolání nebo jiná porucha zdraví vznikla u vás či nikoliv.
27/07 Zaměstnáváme studenta VŠ, který předložil potvrzení o studiu, že je v roce 2005 až 2006 studentem 2. ročníku od 13. 9 2005 do 31. 8. 2006. Pro rok 2006 až 2007 potvrzení o tom, že je studentem 3. ročníku předložil až v měsíci lednu 2007. Jak správně měla být poskytnuta sleva na studium v roce 2006?
Vzhledem k tomu, že potvrzení na rok 2006 až 2007 přeložil až v měsíci lednu 2007, bylo možno mu slevu na dani na studium poskytnout za měsíce září až prosinec 2006 až v rámci ročního zúčtování záloh.