1/ ZMĚNA INVALIDITY TŘETÍHO STUPNĚ NA INVALIDITU DRUHÉHO NEBO PRVNÍHO STUPNĚ A VÝŠE SLEVY NA DANI


   V bodu 2. DIS 2/2011 jsme se věnovali problematice změny invalidity třetího stupně na invaliditu prvního nebo druhého stupně a dopadu přechodného ustanovení pod bodem 13 zákona 306/2008 Sb., kterým se měnil zákon o důchodovém pojištění. V tomto přechodném ustanovení se říká, že „byl-li plný invalidní důchod přiznám před 1. 1. 2010 a při první kontrolní lékařské prohlídce konané po roce 2009 je zjištěn takový stupeň invalidity, který má za následek snížení výše invalidního důchodu, sníží se výše invalidního důchodu až od třinácté splátky tohoto důchodu splatné po dni konání této prohlídky“.
   Díky tomuto přechodnému ustanovení se objevily problémy, do kdy je možno uplatňovat slevu na poplatníka pro invaliditu třetího stupně, zda do změny invalidity (na stupeň jedna nebo dva) nebo ještě po dobu pobírání původního invalidního důchodu (tj. ještě po dobu 12. měsíců). Vzhledem k tomu, že názory odborníků se lišily, požádali jsme Ministerstvo financí o stanovisko, které jsme s datem 19. 7. 2011 obdrželi. Ze stanoviska MF vyjímáme toto:
   „Pro poskytnutí slevy na dani jsou v dotčeném případě rozhodující zejména dvě skutečnosti, a to zda poplatník invalidní důchod skutečně pobírá (je mu vyplácen), a dále jaký invalidní důchod pobírá (zda pro invaliditu 1. nebo 2. stupně anebo pro invaliditu 3. stupně). Nedochází tedy k žádným pochybnostem v to, že přiznání slevy na dani na invaliditu nemá žádnou vazbu na výši přiznaného důchodu a že tato skutečnost je pro daňové účely zcela irelevantní.
   Byl-li tedy poplatník, kterému byl plný invalidní důchod přiznán před 1. 1. 2010 (u něhož byl tento invalidní důchod transformován na invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně), na základě první kontrolní lékařské prohlídky konané po roce 2009 (např. v dubnu 2010) uznán invalidním pouze pro invaliditu1. nebo 2. stupně, pro daňové účely bude rozhodující, od kdy byl tomuto poplatníkovi rozhodnutím ČSSZ nový invalidní důchod (tj. pro invaliditu 1. nebo 2. stupně) přiznán, tedy od kdy tento nový důchod pobíral (a nikoliv jeho výše). Jestliže pobíral tento nový invalidní důchod např. již od 10. srpna 2010, náležela mu sleva na dani na invaliditu 1. nebo 2. stupně od září 2010 a sleva na invaliditu 3. stupně naposledy za kalendářní měsíc srpen 2010.“
   Z tohoto stanoviska jednoznačně vyplývá, že v případě změny invalidity třetího stupně na invaliditu 1. nebo 2. stupně na základě první kontrolní lékařské prohlídky konané po roce 2009, bude poplatníkovi náležet nižší sleva na dani od měsíce následujícího po přiznání invalidity nižšího stupně a nikoliv ještě po dobu 12 měsíců, po které bude pobírat invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně.