5/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
48/2011 Náš zaměstnanec byl vyslán na pracovní cestu z Brna do Prahy. Vyjel autobusem v pátek ráno a vrátil se až v neděli večer, ačkoliv měl pracovní úkoly plnit pouze v pátek. Důvodem pozdějšího odjezdu bylo, že se zastavil u přátel. Můžeme mu proplatit jízdenku z neděle? Má nárok na stravné za dobu pobytu v Praze o víkendu?
Předně je třeba říci, že takto může zaměstnanec postupovat pouze v případě, že si se zaměstnavatelem sjedná tzv. „předem dohodnuté přerušení pracovní cesty“. Potom by mu podle § 160 ZP náležela náhrada jízdních výdajů do výše, která by náležela kdyby k přerušení pracovní cesty nedošlo. Tzn. cena jízdenky by se poskytla ve výši, která platí v pátek. Podle § 163 odst. 5 ZP stravné po dobu přerušení pracovní cesty nepřísluší. Zde by se pro posouzení nároku na stravné posuzovala pouze doba, do které skončil zaměstnanec výkon práce.
49/2011 Můžeme určit zaměstnanci, že pojede na pracovní cestu z místa svého bydliště, když má určeno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad na jiném místě?
Podle § 153 odst. 1 ZP určí zaměstnavatel předem a písemně podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování. Jestliže zaměstnavatel určil místo nástupu na pracovní cestu bydliště zaměstnance, začíná pracovní cesta jeho odchodem z domova. Pravidelné pracoviště nemá na toto žádný vliv.
50/2011 Jakým způsobem se ukončuje studium na vysoké škole? Jedná se nám zejména o studenty, kterým byl určen termín poslední zkoušky až na měsíc leden 2012. Jsou až do této doby studenty VŠ nebo se jedná o přerušení studia, během kterého se za studenty nepovažují?
Ukončování studia na VŠ se řídí §§ 55 a 56 zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách. Podle § 55 se studium řádně ukončuje absolvováním studia v příslušném studijním programu. Dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška předepsaná na závěr studia nebo její poslední část. V § 56 se řeší ostatní způsoby ukončení studia, např. zanechání studia, nesplnění požadavků vyplývajících ze studijního plánu nebo vyloučení ze studia. Student, kterému byl určen termín pro vykonání zkoušky na měsíc leden, zůstává stále studentem VŠ, a to až do vykonání poslední části státní zkoušky. Škola by mu měla v tomto případě ještě vystavit potvrzení o studiu.
51/2011 Student gymnázia vykonal opravnou maturitní zkoušku v měsíci září 2011 a od 5. října se stal studentem vysoké školy. Jak bude otci poskytováno daňové zvýhodnění na dítě v roce 2011? Upozorňujeme, že v době července a srpna nikde nepracoval ani nepobíral podporu v nezaměstnanosti.
V tomto případě bude daňové zvýhodnění poskytnuto za měsíce leden až srpen z titulu studia na střední škole a od měsíce října do konce roku z titulu studia na VŠ. Období 3 měsíců od ukončení jedné školy do nástupu na další školu lze použít pouze mezi vysokými školami.
52/2011 Nastoupil u nás zaměstnanec, který podniká jako OSVČ. Můžeme dát tomuto zaměstnanci podepsat Prohlášení k dani, aby si mohl uplatňovat slevy na dani a daňové zvýhodnění?
I zaměstnanec, který podniká a bude muset po skončení roku podat daňové přiznání, může podepsat Prohlášení k dani u zaměstnavatele a uplatňovat slevy na dani, případně daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Po skončení roku mu vystavíte Potvrzení o zdanitelných příjmech a on si tyto příjmy uvede do daňového přiznání. Díky uplatňování slev na dani u zaměstnavatele se může stát, že bude mít vyšší doplatek daně, protože slevy na dani a daňové zvýhodnění si uplatňoval zálohově.