5/ POSKYTOVÁNÍ OCHRANNÝCH NÁPOJŮ


   Vzhledem k tomu, že v některých dnech letošního roku již vystoupaly teploty vysoko nad 30° C, rozhodli jsme se zrekapitulovat podmínky pro poskytování ochranných nápojů v tomto období. Od 1. 1. 2008 začalo platit NV 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci (bylo novelizováno NV 93/2012 Sb. s účinností od 1. 4. 2012), které řeší mimo jiné poskytování ochranných nápojů zaměstnancům. V §§ 3 až 8 je řešena zátěž teplem a zátěž chladem a podmínky pro poskytování ochranných nápojů při práci v těchto provozech. Stanovení okruhu zaměstnanců, kterým se mají ochranné nápoje poskytovat a jejich množství by měl určit zaměstnanec, který je pověřen u organizace ochranou a bezpečností práce, a to na základě přílohy č. 1 k NV 361/2007 Sb.

   K ochraně zdraví před účinky tepelné zátěže či zátěže chladem se poskytují zaměstnancům ochranné nápoje. Ochranné nápoje se poskytují na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byly snadno a bezpečně dostupné. Ochranným nápojem, chránícím před účinky tepelné zátěže, se doplňuje ztráta tekutin a minerálních látek ztracených potem a dýcháním.

   Ochranné nápoje chránící před účinky tepelné zátěže se poskytují v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených za osmihodinovou směnu potem a dýcháním. Na pracovištích ohrožených zátěží chladem se poskytují teplé nápoje v množství alespoň půl litru za směnu. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem nebo chladem může obsahovat látky zvyšující odolnost organismu (vitamíny, minerály apod.).

   Ochranné nápoje musí být zdravotně nezávadné a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v nich nesmí překročit 1 hmotnostní procento; ochranné nápoje pro mladistvé nesmí obsahovat alkohol.

   DAŇOVÉ DŮSLEDKY POSKYTOVÁNÍ OCHRANNÝCH NÁPOJŮ

   Náklady vynaložené na poskytování ochranných nápojů v souladu s výše uvedeným nařízením vlády jsou pro zaměstnavatele daňově uznávanými výdaji (§ 24 odst. 2 písm. j) bod 1 ZDP), a to až do výše stanovené NV 361/2007 Sb..

   Hodnota ochranných nápojů poskytovaných jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti je není předmětem daně z příjmů ze závislé činnosti zaměstnanců podle § 6 odst. 7 písm. b) zákona o daních z příjmů. Při poskytování finanční náhrady místo nealkoholických nápojů by se u zaměstnance jednalo o zdanitelný příjem.

   JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADECH, KDY ZAMĚSTNAVATEL POSKYTUJE ZAMĚSTNANCŮM NÁPOJE I NA PRACOVIŠTÍCH, KDE JEJICH POSKYTOVÁNÍ NEVYPLÝVÁ ZE ZÁKONA A NEJEDNÁ SE O OCHRANNÉ NÁPOJE?

   - poskytování pitné vody

   Zde se bude jednat o případy, kdy budou u zaměstnavatele na chodbách rozmístněny barely s pitnou vodou, které budou zaměstnancům v průběhu směny kdykoliv k dispozici nebo v každé kanceláři budou mít PET lahve s pitnou vodou. V těchto případech se jedná o poskytování nealkoholických nápojů formou nepeněžního plnění ke spotřebě na pracovišti, které je u zaměstnanců rovněž od  daně osvobozeno (§ 6 odst. 9 písm. c). Při poskytování finanční náhrady místo nealkoholických nápojů, by se u zaměstnance jednalo o zdanitelný příjem.

   U zaměstnavatele by se mělo jednat o daňově uznatelný výdaj, protože podle pokynu GFŘ D-6 k § 25 odst. 1 písm. zm) ZDP by měla být hodnota nealkoholických nápojů poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti daňově neuznatelná s výjimkou nákladů na pořízení pitné vody, a to v jakékoliv formě zajištění pitné vody (včetně balené pitné vody). 

   I přes výše uvedené musí být prostor určený pro práci podle § 53 NV 361/2007 Sb. zásoben pitnou vodou v množství postačujícím pro krytí potřeby pití zaměstnanců a k zajištění předlékařské pomoci a teplou tekoucí vodou pro zajištění osobní hygieny zaměstnanců. Podle § 24 odst. 2 písm. j) bodu 1 zákona o daních z příjmů jsou daňově uznatelným výdajem i „výdaje na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví… vynaložené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienické vybavení pracovišť“.

   - poskytování ostatních nealkoholických nápojů

   Pokud má zaměstnavatel ve svém sídle zajištěnu pitnou vodu vč. balené pitné vody a přesto poskytuje zaměstnancům různé džusy, coca-colu nebo jiné nealkoholické nápoje (např. minerální, perlivé, s příchutí apod.), měly by být všechny tyto nápoje hrazeny ze sociálního fondu, ze zisku po jeho zdanění anebo na vrub výdajů, které nejsou výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů, tj. z tzv. daňově neuznávaných výdajů (§ 25 odst. 1 písm. zm) ZDP). U zaměstnanců bude i nadále hodnota těchto nealkoholických nápojů od daně z příjmů osvobozena(§ 6 odst. 9 písm. c) ZDP).