3/ ODCHOD DO STAROBNÍHO DŮCHODU A SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU


   Od 1. 1. 2010 byla z § 37 odst. 1 zákona 155/95 Sb. vypuštěna podmínka pro výplatu starobního důchodu v případě souběhu pracovněprávního vztahu a pobírání tohoto důchodu, a to že musel být pracovněprávní vztah sjednán na dobu maximálně jednoho roku. Od této doby má mnoho zaměstnavatelů problém s ukončením pracovního poměru sjednaného na dobu neurčitou se zaměstnancem, který si požádal o starobní důchod a chce i nadále pracovat a zaměstnavatel již o jeho služby nemá zájem.
   Do 31. 12. 2009 se musel tomuto zaměstnanci změnit pracovní poměr na dobu určitou nepřesahující dobu jednoho roku, kterou mu již zaměstnavatel nemusel prodloužit nebo vůbec sjednat. Pokud by zaměstnanec chtěl i nadále pracovat na dobu neurčitou, musel jej zaměstnavatel nahlásit na OSSZ a v tomto případě mu byla zastavena výplata starobního důchodu.
   Od 1. 1. 2010 se situace změnila tak, že pokud si zaměstnanec požádá o starobní důchod, může i nadále pracovat na základě smlouvy sjednané na dobu neurčitou bez jakéhokoliv omezení, protože přiznáním starobního důchodu jeho pracovní poměr nekončí.
   JAKÉ MOŽNOSTI SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU MÁ V TÉTO SITUACI ZAMĚSTNAVATEL?
   Zaměstnavatel může zaměstnanci nabídnout změnu pracovní smlouvy z doby neurčité na dobu určitou nebo skončení pracovního poměru dohodou, ale zaměstnanec s tím nemusí souhlasit, takže platí stávající pracovní smlouva.
   Potom má zaměstnavatel možnost skončit pracovní poměr s tímto zaměstnancem pouze z důvodů uvedených v § 52 ZP (výpověď) nebo podle § 55 ZP (okamžité zrušení pracovního poměru). Pokud nemá zaměstnanec zdravotní problémy nebo nemá problémy s porušováním pracovní kázně, může s ním zaměstnavatel skončit pracovní poměr pouze z důvodů uvedených v § 52 písm. c), tj. z důvodu nadbytečnosti. V tomto případě ale přísluší zaměstnanci odstupné podle § 67 ZP, a to ve výši nejméně jedno až tří násobku průměrného výdělku podle délky trvání pracovního poměru.

ZÁVĚR:

   Přiznáním starobního důchodu zaměstnanci pracovní poměr nekončí a je možno jej ukončit pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce.

POZNÁMKA:

   Pokud chcete zaměstnance „motivovat k včasnému odchodu do důchodu“, dávejte vyšší odměnu při prvním skončení pracovního poměru a odchodu do starobního důchodu. Postupy některých zaměstnavatelů, kteří řeší tuto situaci znepříjemňováním pracovních podmínek těmto zaměstnancům nebo nevyplácením mzdy se nám zdají poněkud neetické...