8/ UVOLŇOVÁNÍ ČLENŮ VOLEBNÍCH KOMISÍ PRO VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU A JEJICH ODMĚŇOVÁNÍ
Ve dnech 23. a 24. května 2014 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Z toho důvodu jsme se rozhodli zrekapitulovat povinnosti zaměstnavatelů při uvolňování členů volebních komisí. Podle § 61 zákona 62/2003 Sb. zákona o volbách do Evropského parlamentu „Člen okrskové volební komise má nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce. Člen okrskové volební komise, který je v pracovním poměru nebo poměru obdobném pracovnímu poměru, má nárok na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu a na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku od uvolňujícího zaměstnavatele. Členovi okrskové volební komise, který není v pracovním poměru ani v poměru obdobném pracovnímu poměru, avšak je výdělečně činný, přísluší paušální náhrada ušlého výdělku za dobu výkonu funkce člena okrskové volební komise.“
CO Z TOHO PRO NÁS VYPLÝVÁ?
V případě uvolnění zaměstnance, jako člena okrskové volební komise je třeba, aby mu jeho zaměstnavatel poskytl náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Podle § 206 odst. 3 ZP je ale právnická nebo fyzická osoba, pro kterou byl zaměstnanec činný, popř. z jejíhož podnětu byl uvolněn, povinna uhradit zaměstnavateli náhradu mzdy nebo platu, která byla zaměstnanci poskytnuta, pokud se s touto právnickou nebo fyzickou osobou nedohodl na upuštění od náhrady. Tzn., že Obecní resp. Městský úřad by měl zaměstnavateli refundovat vyplacenou náhradu mzdy za dobu uvolnění do okrskové volební komise. Zde se bude jednat ve většině případů o náhradu mzdy za pátek 23. května 2014. Při refundaci nezapomenout na pojistné na SZ a VZP, které z náhrady mzdy platí zaměstnavatel.
ZVLÁŠTNÍ ODMĚNA ZA VÝKON FUNKCE ČLENA VOLEBNÍ KOMISE
Členové okrskové volební komise obdrží zvláštní odměnu ve výši 1300 Kč – pro člena volební komise, 1500 Kč – pro zapisovatele volební komise nebo 1600 Kč – pro předsedu volební komise. Tuto odměnu vyplácí příslušný obecní úřad a odvádí se z ní pouze daň z příjmů. Zdravotní pojištění se neodvádí, protože v § 5 zákona 48/97 Sb. o veřejném zdravotním pojištění jsou mezi příjmy, z kterých se pojistné na VZP neodvádí, odměny členům volebních komisí. Pojistné na sociální zabezpečení by se z těchto odměn nemělo rovněž odvádět, protože odměna je nižší než 2500 Kč, tj. než částka zakládající účast na NP.
POZOR: od roku 2014 se jedná o zálohovou daň a členům volebních komisí se vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech a budou si muset podat daňové přiznání za letošní rok.
JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ ZAMĚSTNANCŮ, JENŽ BYLI UVOLNĚNI PRO VÝKON FUNKCE POSLANCE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A KTERÝM SKONČÍ PO VOLBÁCH MANDÁT A VRACÍ SE ZPĚT DO ZAMĚSTNÁNÍ?
V případě, že se bude vracet do zaměstnání zaměstnanec dlouhodobě uvolněný pro výkon funkce, je zaměstnavatel povinen jej zařadit na jeho původní práci a pracoviště (§ 47 ZP). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Domníváme se, že této situace se není třeba obávat, protože europoslanci jsou velice dobře „zabezpečeni“...