1/ ZAMĚSTNÁVÁNÍ STUDENTŮ V DOBĚ ŠKOLNÍCH PRÁZDNIN
V DIS 7-8/2013 jsme psali o zaměstnávání studentů v době školních prázdnin. Od té doby se objevily některé nové okruhy problémů, se kterými se můžeme setkat:
Zákoník práce již nevyžaduje předchozí vyjádření se zákonného zástupce nezletilého k uzavření pracovněprávního vztahu. Podle nového znění § 56a resp. § 77 odst. 5 zákoníku práce (dále jen ZP) však může od 1. 1. 2014 zákonný zástupce nezletilého zaměstnance, který nedosáhl 16 let, okamžitě zrušit pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, pokud je to nutné v zájmu vzdělání, vývoje nebo zdraví nezletilého zaměstnance. K tomuto kroku se ale vyžaduje přivolení soudu.
Podle novelizovaného § 6 ZP je od 1. 1. 2014 zaměstnancem fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. V § 35 zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník se říká, že nezletilý, který dovršil patnáct let a ukončil povinnou školní docházku, se může zavázat k výkonu závislé práce podle jiného právního předpisu (např. podle ZP). Povinná školní docházka se podle § 54 odst. 2 ukončuje jejím úspěšným splněním a dítě přestává být žákem školy k 30. 6. příslušného školního roku. Z toho vyplývá, že dítě může po ukončení povinné školní docházky nastoupit do pracovněprávního vztahu (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce) nejdříve od 1. července.
Ne, s tímto dítětem je možno sjednat pracovněprávní vztah nejdříve v den, kdy dovrší patnáct let, tj. od 17. července. Toto vyplývá z § 35 zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník (viz výklad výše).
Podle § 13 odst. 2 zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu na budoucí povolání na střední škole považuje také doba od úspěšného vykonání maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku. Z tohoto vyplývá, že v měsících květen a červen se vždy bude jednat o vyživované dítě. Podle § 13 odst. 3 téhož zákona se za soustavnou přípravu na budoucí povolání na střední škole považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia, pokud dítě nevykonávalo po celý kalendářní měsíc zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění nebo nemělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti. V tomto případě již daňové zvýhodnění za měsíce červenec a srpen náležet nebude, protože dítě bude vykonávat zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění.
V tomto případě je možné poskytnout daňové zvýhodnění naposledy za měsíc březen 2014. V případě přijetí na další vysokou školu od měsíce července, je možné daňové zvýhodnění uplatnit již v měsíci, kdy byla zahájena soustavná příprava na budoucí povolání, tj. za měsíc červenec. Podle § 14 odst. 2 písm. c) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu na budoucí povolání na vysoké škole považuje také doba od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné VŠ, pokud studium na sebe bezprostředně navazuje, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po měsíci, v němž dítě ukončilo studium na VŠ. Z tohoto vyplývá, že zaměstnanec bude mít nárok na daňové zvýhodnění ještě za měsíce duben, květen a červen, což u něho zohledníte v rámci ročního zúčtování záloh za rok 2014.
Ano, matka bude mít nárok na daňové zvýhodnění po celou dobu přerušení studia z důvodu těhotenství, protože od 1. 4. 2013 se do § 14 odst. 2 zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře doplnilo písm. d), podle kterého se za soustavnou přípravu na budoucí povolání na vysoké škole považuje také doba přerušení studia na VŠ, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená. Zde je odkaz na §§ 195 až 198 ZP, podle kterých může být tato doba přerušení maximálně 3 roky.
Aby si otec mohl uplatnit daňové zvýhodnění za měsíce červenec a srpen, nesmí dítě vykonávat po celý kalendářní měsíc zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud bude mít dítě sjednáno zaměstnání např. od 2. července do 29. srpna, může si otec uplatnit daňové zvýhodnění ještě za měsíce červenec a srpen.
Od roku 2014 se u příjmů plynoucích z dohody o provedení práce do 10000 Kč a nepodepsaném prohlášení k dani uplatní vždy 15% srážková daň. Tito zaměstnanci mají ale možnost, použít po skončení roku postup podle § 36 odst. 7 ZDP, který jim umožňuje započíst si v rámci daňového přiznání daň sraženou podle § 6 odst. 4 na jejich celkovou daň. Pokud tento postup využijí, „překlasifikuje“ se jim v rámci daňového přiznání srážková daň na daň zálohovou, která se jim může vrátit. Zde by bylo vhodné tomuto zaměstnanci vystavit při skončení dohody o provedení práce potvrzení o zdanitelných příjmech plynoucích na základě dohod o provedení práce (tiskopis MFin 5460/A – vzor č. 1) a on by si měl po skončení roku 2014 sám podat daňové přiznání v rámci, kterého by se mu vrátila i Vámi sražená daň.
Vzhledem k tomu, že dohoda o pracovní činnosti zakládá účast na nemocenském pojištění i na zdravotním pojištění až od částky 2500 Kč, nebude se z ani jedné dohody o pracovní činnosti pojistné odvádět. Pro účely daně z příjmů může podepsat prohlášení k dani pouze u jednoho plátce (nejvýhodnější bude u zaměstnavatele s nejvyšší částkou). Ostatní plátci u ní budou odvádět zálohovou daň 15%. Po skončení brigády by si měla nechat vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech od všech plátců a následně si po skončení roku 2014 musí podat daňové přiznání, v rámci kterého by se jí veškeré sražené zálohy na daň vrátily.
Soustavná příprava na budoucí povolání na střední škole začíná prvním dnem školního roku (§ 66 odst. 1 školského zákona). Podle § 24 odst. 1 školského zákona začíná školní rok 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Školní rok se člení na období školního vyučování a období školních prázdnin. Z tohoto vyplývá, že dítě, které u Vás bude pracovat v měsících červenec a srpen, nebude v té době ještě studentem střední školy, kterým se stane až 1. září 2014. Slevu na studium u něho tudíž nemůžete uplatnit. Pokud by u Vás toto dítě nastoupilo na brigádu i o prázdninách v příštím roce, mohla by se u něho sleva na studium uplatnit, protože by se jednalo o prázdniny mezi prvním a druhým ročníkem studia a dítě by bylo v této době studentem.
Podpis Prohlášení k dani není vázán na konkrétní druh příjmu, takže je možno jej podepsat na veškeré příjmy ze závislé činnosti uvedené v § 6 odst. 1 zákona o daních z příjmů. V případě podpisu Prohlášení u dohody o provedení práce do 10000 Kč se uplatní zálohová daň a poplatník si uplatní veškeré řádně prokázané slevy na dani podle § 35ba. Ve Vašem konkrétním případě by si tak mohl teoreticky uplatnit i slevu na studium, pokud by ovšem měl podstatně vyšší příjem... Při odměně z dohody o provedení práce 10000 Kč je daň 1500 Kč a k jejímu „vynulování“ stačí sleva na poplatníka (2070 Kč).
Způsob prokazování ukončení studia zákon o daních z příjmů speciálně neřeší, takže je třeba, aby zaměstnanec do Prohlášení k dani na straně 2 (změny k nimž během zdaňovacího období došlo) vepsal, že dítě ukončilo studium na střední nebo vysoké škole k určitému datu. Určitě by bylo vhodné, pokud by zde ještě uvedl, že dítě v době školních prázdnin po ukončení studia nikde nepracovalo po celý kalendářní měsíc a ani nemělo po celý kal. měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti.