7/ ODVOD POJISTNÉHO NA ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Z ODSTUPNÉHO POSKYTNUTÉHO PODLE § 52 písm. e) ZP
V minulém čísle jsme Vás informovali o Judikátu Nejvyššího správního soudu, který rozhodl, že z odstupného poskytnutého na základě kolektivní smlouvy podle § 52 e) ZP (zdravotní důvody) se pojistné na sociální zabezpečení neodvádí. Vzhledem k tomu, že úplně stejný text jako je v § 5 odst. 2 písm. b) zákona 589/92 Sb. o pojistném na SZ najdeme i v § 3 odst. 2 písm. b) zákona 592/92 Sb. o pojistném na VZP, domnívali jsme se, že z tohoto odstupného by se nemělo odvádět ani pojistné na VZP.
Naši domněnku potvrdil výklad pracovníka VZP ing. Antonína Daňka, který se k této problematice v časopise „průvodce“ č. 9/2014 strana 28 vyjádřil takto, citujeme:
„I když uvedený rozsudek sp. zn. 6 Ads 90/2013 – 50 řeší spor mezi zaměstnavatelem a správou sociálního zabezpečení, lze jeho závěry imlicitně vztáhnout i na oblast placení pojistného na zdravotní pojištění, neboť z principiálního hlediska můžeme v tomto směru nepochybně hledat analogii mezi oběma typy pojištění. Je-li například v kolektivní smlouvě výslovně specifikováno, že při skončení pracovního poměru z důvodu uvedeného v § 52 písm. e) zákoníku práce bude zaměstnanci poskytnuto odstupné, pak toto plnění nebude podléhat odvodu pojistného na zdravotní pojištění podle § 3 odst. 2 písm. b) zákona č. 592/1992 Sb.“ konec citace.
NÁŠ ZÁVĚR: Pokud bude mít zaměstnavatel v kolektivní smlouvě sjednáno nebo ve vnitřním předpisu stanoveno, že v případě skončení pracovního poměru z důvodů uvedených v § 52 písm. e) ZP náleží zaměstnanci odstupné ve výši x násobku průměrného výdělku, nebude se z tohoto odstupného odvádět ani pojistné na SZ ani pojistné na VZP. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud takto rozhodl dne 26. 3. 2014, mělo by se od tohoto data postupovat dle Judikátu a ani jedno pojistné nesrážet.