4/ PŘEKÁŽKY V PRÁCI A 12-TI HODINOVÉ SMĚNY
V současné době se objevilo několik dotazů k posuzování důležitých osobních překážek v práci u zaměstnanců, kteří pracují ve dvanáctihodinových směnách. Této problematice jsme se věnovali v DIS 5/2002, ale posouzení některých překážek v práci uvedených v příloze k NV 108/94 Sb. ve výkladu chybělo. Jednalo se o svatbu a pohřeb, na jejichž proplácení byly nyní dotazy. Předpokládáme, že směna začíná v 18,00 večer a končí v 6,00 ráno následujícího dne.
Pro posouzení, zda zaměstnanci náleží náhrada mzdy
za den svatby nebo pohřbu je rozhodující to, která směna nastupuje podle
rozvrhu směn v pracovním týdnu jako první, protože podle § 6 NV 108/94 Sb.
začíná den pracovního klidu u zaměstnavatelů s nočními směnami, hodinou
odpovídající nástupu této směny. Od tohoto nástupu se potom odvíjí to, o jakou
směnu se vlastně jedná.
Např. jestliže v týdnu nastupuje jako první
směna, která začíná v neděli v 18,00 hod., je směna začínající v úterý dne 9.
září v 18,00 již směnou „středeční“ (tj. 10. září 2003). Jestliže v týdnu
nastupuje jako první směna, která začíná v pondělí v 6,00 hod., jednalo by se o
směnu „úterní“ (tj. 9. září).
POZOR: stanovení toho, která směna nastupuje v týdnu jako první je důležité u 12-ti hodinových směn i pro posuzování dalších mzdových složek, např. příplatku za práci ve svátek nebo za práci v sobotu a neděli. Tento nástup by měl stanovit každý zaměstnavatel, který má noční směny.
Co z tohoto výkladu vyplývá?
Pokud bude chtít uvolnit zaměstnanec na svatbu svého syna, která se koná dne 12. září 2003 a tento zaměstnanec má rozepsanou směnu na tento den od 18,00 hod., bude rozhodující, zda jde o směnu, která připadla na pátek 12. 9. nebo se jedná již o směnu připadající na sobotu dne 13. 9. V tomto případě by náležela náhrada mzdy, pokud se jedná o směnu dne 12. 9., tzn., že jako první musí nastupovat v týdnu směna v pondělí v 6,00 hod.
Toto by měl být podle našeho názoru jediný možný způsob přístupu k posuzování překážek v práci. Někteří zaměstnavatelé však nemají určen nástup „první směny“ a řeší vzniklé situace tak, že např. příplatek za sobotu či neděli poskytují tak, že směně nastupující v pátek v 18,00 neposkytnou do půlnoci příplatek za sobotu a od 0,00 hod. do 6,00 hod. tento příplatek poskytnou.