5/ VNITŘNÍ PŘEDPIS U ZAMĚSTNAVATELE, KDE NEPŮSOBÍ ODBOROVÁ ORGANIZACE


  U zaměstnavatele, kde nepůsobí odborová organizace, může zaměstnavatel stanovit mzdová a ostatní práva v pracovněprávních vztazích, v nichž je oprávněn zaměstnanec, vnitřním předpisem (§ 305 ZP).
   Vnitřní předpis musí být vydán písemně a nesmí být v rozporu s právními předpisy. Vnitřní předpis může být sjednán na dobu určitou nejméně na dobu jednoho roku a je závazný pro zaměstnavatele a všechny jeho zaměstnance. Vnitřní předpis týkající se odměňování může být vydán i na kratší dobu.
   Účinnosti nabývá vnitřní předpis dnem, který je v něm stanoven, nejdříve dnem, kdy byl u zaměstnavatele vyhlášen.
   Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s vydáním, změnou nebo zrušením vnitřního předpisu nejpozději do 15 dnů. Vnitřní předpis musí být všem zaměstnancům přístupný.
   Zaměstnavatel je povinen uschovat vnitřní předpis po dobu 10 let ode dne ukončení doby jeho platnosti.

   CO BY MOHL ZAMĚSTNAVATEL STANOVIT VNITŘNÍM PŘEDPISEM?

   Kromě mzdových práv, která doporučujeme stanovit samostatně vnitřním mzdovým předpisem, může zaměstnavatel stanovit další práva zaměstnanců, ale i odchylné postupy při poskytování některých plnění.
   Např. ve vnitřním předpise by bylo vhodné uvést zkrácení pracovní doby na 37,5 hod., prodloužení délky dovolené na 5 nebo 6 týdnů, určit pravidla pro poskytování zvýšeného odstupného, rozšířit okruh překážek v práci s náhradou mzdy, ale i to, že v případě dočasného omezení odbytu vlastních výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost), bude zaměstnancům náležet náhrada mzdy ve výši 60% průměrného výdělku. Pokud by chtěl zaměstnavatel zavést konto pracovní doby, bylo by třeba rovněž vydat vnitřní předpis, kde by byly uvedeny podmínky při práci v kontu.
   Pokud tyto práva neurčí vnitřním předpisem, mohou být sjednána např. v pracovní nebo jiné smlouvě, a to přímo se zaměstnancem.

   V příloze máte vzor vnitřního předpisu, který obsahuje některé z možných práv zaměstnanců, které je třeba řešit vnitřním předpisem. Pochopitelně, že je možné na každé právo vydat i samostatný vnitřní předpis.

   Vzor vnitřního mzdového předpisu a návod na jeho vytvoření bude přílohou některého z dalších čísel informačního servisu.