3/ ZVÝŠENÍ ZÁKLADNÍCH SAZEB STRAVNÉHO V CIZÍ MĚNĚ


   V příloze dnešního čísla jsou uvedeny nové základní sazby stravného v cizí měně, které vydalo MF vyhl. 444/2001 Sb. a vstoupí v platnost dnem 1. ledna 2002.
   Zajímavostí nové vyhlášky je, že jsou použity pouze tři měny, a to euro pro evropské státy, americký dolar pro ostatní svět a pro Slovensko slovenská koruna.
   Pokud by chtěl zaměstnanec vybavit při záloze na stravné jinou měnou než je uvedená ve vyhlášce, musí k ní být vyhlašován kurz Českou národní bankou. Toto bude přicházet v úvahu především u některých státu EU, které nepřechází na EURO již od 1. 1. 2002 (např. Velká Británie) a dále u tzv. „čekatelů na vstup“ (např. Polsko, Maďarsko).
   Z ostatních států světa je kurz devizového trhu vyhlašován např. u Austrálie, Kanady či Nového Zélandu. Tyto státy budou zveřejněny v kurzovním lístku ČNB.
   Pro přepočet nároku zaměstnance na jinou cizí měnu je třeba podle § 21 odst. 2 zákona 119/92 Sb. o cestovních náhradách použít „kurs platný v den určení zálohy“.
   POZOR: vzhledem k tomu, že u některých státu došlo k určitým rozdílům ve výši stravného, bude třeba si provést porovnání se stavem v roce 2001 a v případě vyšších rozdílů směrem nahoru použít krácení o 25% (§ 12 odst. 6 písm. a) - např. Rakousko, Finsko, Nizozemí, Švédsko nebo Japonsko. Ke snížení naopak dochází např. u Polska, Řecka, Ruska, Islandu, Izraele, Hongkongu, Macaa nebo Kuby.