3/ DALŠÍ POZNATKY K DOVOLENÉ NA ZOTAVENOU


   Úvodem je třeba poznamenat, že všechny problémy s čerpáním dovolené v letošním roce jsou způsobeny tím, že zaměstnavatelé porušují § 109 odst. 2 ZP a neurčují zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce. Od příštího roku budou úřady práce určování a čerpání dovolené kontrolovat. V § 139 odst. 2 písm. a) bod 2 zákona o zaměstnanosti je vymezeno, že jako přestupek (správní delikt) se považuje „porušení ustanovení pracovněprávních předpisů, KS nebo vnitřního předpisu týkající se dovolené na zotavenou……“. Pokud tedy zaměstnavatel neurčí čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, vystavuje se postihu až jeden milión Kč (§§ 139 a 140 zákona o zaměstnanosti)! Podle našeho názoru problémy s „nečerpáním dovolené“ v příštím roce odpadnou……   

   V § 109 odst. 2 větě druhé se říká, že „zaměstnavatel je však povinen určit zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, čerpání alespoň čtyř týdnů dovolené v kalendářním roce, pokud na ně má nárok“. Z tohoto vyplývá, že pokud netrval pracovní poměr zaměstnance po celý rok, nemusí mu zaměstnavatel určit čerpání čtyř týdnů dovolené!
   A jelikož je ve větě třetí řečeno, že „neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou podle věty druhé ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den……“, nevztahuje se na zaměstnance, jehož pracovní poměr netrval po celý rok celá věta třetí, tzn., že nemusí první listopadový den dovolenou nastoupit.
   A jelikož věta čtvrtá zní „Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty druhé ani do konce příštího kalendářního roku, nárok na tuto dovolenou zaniká.“,nevztahuje se rovněž na zaměstnance, jehož pracovní poměr netrval po celý kalendářní rok. Tzn., že tomuto zaměstnanci nárok na dovolenou nezaniká! CO S NÍ ALE BUDE? BUDE MOŽNÉ JI PROPLATIT?
  Podle § 110b odst. 2, věty první je možno poskytnout náhradu mzdy za 4 týdny nevyčerpané dovolené pouze v případě skončení pracovního poměru a podle věty druhé je možno poskytnout náhradu mzdy za tu část dovolené, která přesahuje 4 týdny. Jiné možnosti proplácení nevyčerpané dovolené ZP nezná. Z toho vyplývá, že ji proplatit nelze, protože zákon to neumožňuje, takže tato nevyčerpaná dovolená by podle našeho názoru propadla, pokud nebude vyčerpána do konce kalendářního roku!

   V § 109 odst. 2 větě druhé se mluví o čerpání 4 týdnů dovolené a nerozlišuje se, z kterého roku - zde nebude třeba sledovat samostatně dovolenou z roku 2003 (tj. tu, co přesahuje 4 týdny a on si ji chce převést do roku 2005) a dovolenou z roku 2004, převáděnou do roku 2005 - v praxi by to mělo vypadat tak, že se bude sledovat vyčerpání 4 týdnů dovolené v kalendářním roce a to, co bude nad 4 týdny se buď proplatí nebo na písemnou žádost zaměstnance převede do následujícího roku.
  Např. zaměstnanec má nárok na 5 týdnů dovolené. Dovolenou z roku 2003 si vyčerpal tak, že v roce 2003 vyčerpal dva týdny a v roce 2004 rovněž dva týdny. Pátý týden si chce převést do roku 2005. Zároveň se mu do roku 2005 převádí celých 5 týdnů dovolené z roku 2004. Pokud si v roce 2005 vyčerpá pouze 4 týdny, může požádat o převedení dvou týdnů do roku 2006, nebo si je nechat proplatit. U zaměstnanců, kteří si soustavně nečerpají dovolenou, nedoporučujeme její převádění do dalších let, protože je to začarovaný kruh.

   V DIS 12/04 jsme psali o osobách, které v současné době pobírají rodičovský příspěvek a nemají vyčerpanou dovolenou na zotavenou za rok 2003. Jediný možný způsob čerpání dovolené na zotavenou je tento:
- zaměstnankyně požádá zaměstnavatele o skončení rodičovské dovolené a ten by ji měl podle § 158 ZP vyhovět
- zaměstnankyně požádá zaměstnavatele o čerpání dovolené na zotavenou. Zaměstnavatel ji v tomto případě ale vyhovět nemusí, protože podle 108 odst. 4 musí zaměstnavatel žádosti vyhovět v případě, že zaměstnankyně požádá o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené (§ 157 odst. 1), což v tomto případě splněno není.
   Ale z lidského hlediska by bylo vhodné zaměstnankyni vyhovět. Zdůvodnění tím, že finanční prostředky na úhradu nemám, je „alibistické“, protože pokud by nedošlo ke změně zákona od 1. 10. 2004, tak bych je mít musel……
- po vyčerpání dovolené na zotavenou (případně po zamítnutí jejího čerpání zaměstnavatelem) požádá zaměstnankyně opět o čerpání rodičovské dovolené.

   POZOR: V případě, že je v současné době žena na mateřské dovolené (28 resp. 37 týdnů) a tato by jí měla skončit až v roce 2005, nevyčerpaná dovolená na zotavenou za rok 2003 ji propadne, ledaže by předčasně skončila čerpání MD a nastoupila do zaměstnání. V tomto případě jí ale bude ukončena výplata peněžité pomoci v mateřství.

   V případě, že zaměstnanec s nevyčerpanou dovolenou z roku 2003 utrpěl v průběhu letošního roku pracovní úraz (nebo má zjištěnu nemoc z povolání) a je v pracovní neschopnosti, která potrvá do konce roku 2004, propadne mu celá část dovolené z roku 2003 do 4 týdnů. V tomto případě by stálo za zvážení využít možnost uvedenou v § 193 odst. 1 písm. d), kde se hovoří o věcné škodě. Pokud by příslušná pojišťovna uznala nevyčerpanou dovolenou a náhradu mzdy za ni jako věcnou škodu, zaměstnanec by byl spokojen.
   Poznámka: podle našeho názoru, se ale spíše jedná o ztrátu na výdělku uvedenou v § 193 odst. 1 písm. a), která není věcnou škodou……